פעילויות חינוך לחיילים

פעילויות חינוך לחיילים- חברת פלונטר

מיום הקמתו נחשב צה"ל לא רק כצבא מקצועי שמטרתו להגן על גבולות ואזרחי מדינת ישראל, אלא גם כצבא העם. השירות הצבאי מהווה נקודת מפנה והתבגרות בהגדרת הזהות האישית והישראלית של המשרתים בו, מה שמגביר את השפעתו על פסיפס החברה הישראלית מבחינה תרבותית וחברתית. מודל צבא העם השפיע רבות על כך, מכיוון והמוטיבציה לשירות עולה מתוך רצון לגיבוש הזהות והווייה הישראלית במלואה.

צה"ל כצבא העם התבסס על מספר פרמטרים: שירות מלא ושוויוני לכלל הנערים והנערות בהגיעם לגיל 18, 'כור ההיתוך' של המדינה על כל גווניה וייעוד צה"ל לביצוע משימות לאומיות, חברתיות וחינוכיות בעת הצורך.

מסיבות אלה, הוקם חיל החינוך שמטרתו הינה לגשר על הפערים החברתיים והתרבותיים איתם מגיעים כלל המתגייסים והמתגייסות לשירות, בעיקר בין האליטה לפריפריה. מעבר לפעילות חינוך לחיילים, חיל החינוך משקיע משאבים רבים בפרויקטים חינוכיים במערכות אזרחיות כמו מורות חיילות התורמות לחינוך בני נוער במסגרות שונות, פרויקט מקא"ם לשילוב חיילים וחיילות מרקע סוציואקונומי קשה בצה"ל ועוד.

לצד הפרויקטים הרבים שחיל החינוך מוביל בהצלחה בתוך יחידות צה"ל ומחוצה להן, ישנם פרויקטים בהם הוא נעזר בגורמי חוץ- חברות מקצועיות העוסקות בהדרכה ובעלות צוות חינוכי הכולל פסיכולוגיים ומנחי סדנאות מיומנים.

פעילות חינוך לצבא- המדריך המלא

מטרת פעילויות אלו למשרתים בצה"ל, היא לפתח מיומנויות חברתיות (מיומנויות רכות) ומיומנויות חשיבה שיתנו נדבך נוסף בהכשרה המקצועית בצה"ל.

ישנן חברות רבות העוסקות בפעילויות חינוכיות המתאימות גם למשרתים בצה"ל ובניהן גם חברת פלונטר הפועלת מזה עשור ונחשבת לאחת החברות הוותיקות והמובילות בתחום. החברה מתמחה בפיתוח והעברת תוכניות חינוכיות לגיבוש, העשרה ופיתוח ההון האנושי בצה"ל באמצעות משחקי חשיבה שונים ומאתגרים.

חלק מהמשחקים הם אישיים ותורמים רבות לפיתוח היכולות האישיות של החיילים וחלק מהמשחקים הם קבוצתיים ומחזקים את הקשרים החברתיים התוך היחידות. מעבר לתרומה האדירה של פעילויות החברה, עבור המשרתים מדובר בהזדמנות להפגת מתחים, גיבוש, למידה בלתי פורמלית וכיף גדול.

חברת פלונטר מעבירה כ-4 סוגים שונים של פעילויות לצבא המתקיימות בכל הארץ וכדי לבחור את הפעילות המתאימה ביותר, יש לזהות את הצורך החינוכי והמערכתי בה ולהחליט על המסגרת בה תיערך. כמובן, שכל הסדנאות והפעילויות של החברה מועברות על ידי מנחים מקצועיים.

 1. 'פלונטר שטח'- סט פעילויות קבוצתיות המתקיימות בשטחים פתוחים ועם מקסימום 25 משתתפים בכל קבוצה​. סדנה זו, מתמקדת בתפקוד הפרטים כקבוצה תוך מתן דגש על קבלת החלטות בקבוצה, יכולות התכנון והחשיבה האסטרטגית. כמובן, שאלו נשענים על חיזוק התקשורת ועבודת הצוות בין חברי הקבוצה. הערך המוסף העיקרי הוא חיזוק הקבוצה כמקשה אחת ושיפור משמעותי של יכולות התפקוד של כל אחד מהמשתתפים בתוך קבוצות שונות הן בשירות הצבאי והן באזרחות.
 2. 'פלונטר קלאסי'- סט פעילויות תחרותיות ומשימתיות יותר המתקיימות במרחב ממוזג או מוצל ועם עד כ-100 משתתפים יחד, אותן ניתן לקיים גם בתוך הבסיס. זאת לצד, פעילויות ומשחקים נינוחים יותר המאפשרים הפגת לחצים וגיבוש בלתי אמצעי. חלק מהפעילויות מתבצעות בחלוקה לקבוצות של עד 25 משתתפים וחלק מהפעילויות מתבצעות עם כלל המשתפים ללא חלוקה, כאשר המטרה המרכזית היא שיפור מיומנות העבודה בצוות תוך גיבוש כל הקבוצות ויציאה מהשגרה.
 3. 'הפנינג פלונטר'- סט פעילויות המוניות המתאימות ליחידות / פלוגות שלמות וגם לאירועי משפחות. ההפנינג מורכב ממגוון משחקי חשיבה המתאימים גם לקבוצות וגם ליחידים, כאשר המעבר בניהם הוא חופשי.
 4. 'פלונטר TEAM'- תוכנית של מספר מפגשים לשיפור מיומנויות מנהיגות והובלת צוותים בשילוב פעילויות ומשחקי שטח. פעילות זו, מתאימה לקצינים החל מדרגת רב סרן ומטרתה לחזק את סט היכולות הניהוליות, החברתיות והתקשורתיות תוך שיפור ההתמודדות עם סיטואציות מורכבות.

 

פעילויות חינוכיות למשרתים בצה"ל כבר אינה נחלתו הבלעדית של חיל החינוך אשר נעבר כיום, בשירותים מקצועיים של חברות כמו פלונטר. אנו בפלונטר משחקים את המשחק ברצינות ומתחייבים להתאים לכם את הסדנה האידיאלית עבורכם, כאשר במרכז כל הסדנאות שלנו עומדים משחקי החשיבה שפיתחנו המסייעים להשגת המטרות החינוכיות. מוזמנים להיכנס לאתר שלנו ולהתרשם ממגוון הסדנאות המוצעות במיוחד למשרתים בצה"ל. כמובן, שניתן ליצור קשר גם בטלפון – 072-3935370

שתפו...

רשמו תגובה...

סדנה לקידום ההתנהלות במרחב התחרותי

האם אצלך בארגון פועלים במרחב תחרותי? מול מי מתחרים? האם התחרות הינה גם בין בעלי תפקידים בתוך הארגון? מה עושה לך התחרות הזו? תחרות עשויה להיות פורמאלית עם קבוצות מוגדרות וחוקי משחק ברורים וכן יכולה להיות במרחב הבין אישי, באופן לא פורמלי, ללא חוקים ופרסים…בין חברות עסקיות קיימת לרוב תחרות ויש ארגונים שחיים אותה בעצימות גבוהה ומדגישים את הנושא ואת אווירת התחרות בקרב העובדים לעומת ארגונים בהם יש מיקוד פנימי למטרות הארגון ופחות משקל לשדה התחרותי מול הגורמים בחוץ. נהוג לחשוב שהתחרות מקדמת מוטיבציה ומניעה עובדים אך לעיתים העומס ואווירת התחרות בתוך הארגון יוצרים בדיוק את ההיפך, הם גורמים לשחיקה ועומס רגשי, לפעמים משפיעה התחרות לרעה על הקשר בין האנשים בצוות ולאנשים מסויימים היא בכלל לא מתאימה ולא מקדמת אותם לשיפור בהישגים, להיפך, משתקת אותם, מלחיצה ופוגעת בתפקוד.

אנו בפלונטר אוהבים תחרויות, נומר את האמת… אנו מתמחים בהפעלות סדנאות של משחקים ומשחק במקרים רבים מתנהל במרחב תחרותי. אבל לתחרות במשחק יש מרחב ברור – מי נגד מי, חוקי משחק מוגדרים, התחלה אמצע וסוף, איך מנצחים ואיך מפסידים ובעיקר אנו יודעים מראש שזה רק משחק. במרחב העסקי הדברים מתנהלים קצת אחרת ו”המשחק” הופך להיות יותר קשוח. אנו נברר עם המשתתפים מה קורה אצלם בארגון מבחינה זו. איך הם חשים את התחרות. נשחק המון, משחקים תחרותיים כמובן…

נעבד את הכל ויחד עם המשתתפים נעלה את התחרות לפסים מקדמים אפקטיביים.

 1. פלונטר שטח – קצת על הקסם שבשטח פתוח… מפגש עם עמיתים לעבודה בסביבה שונה והיציאה מהמשרד לטבע – שמש, רוח, צבעים, מרחבים וניתוק מהמרחב המוכר, זה כשלעצמו, יוצר התרגשות וציפייה ומאפשר לאנשים להתאוורר פיזית ונפשית.
  אנו מוסיפים לכך פעילות איכותית עם משחקים קבוצתיים מאתגרים ומנחים מעולים. השילוב בין המרכיבים מאפשר לאנשים מפגש נעים ושובר שגרה עם חבריהם לעבודה ויחד עם זאת לגעת בתכנים הקשורים לעבודתם כצוות.
 2. פלונטר בחדר – פעילות שלווה אשר מורכבת גם ממשחק קבוצתי וגם ממשחקים אסטרטגיים מעולים לשניים. מתאים לאירוע חברה, חוג בית, אירועים פרטיים.

חיזוק שיתופי הפעולה בין דרגים שונים ובעלי תפקידים

המפתח להצלחה במרוץ שליחים הוא בהעברה מדויקת של המקל ובתיאום מרבי בין המשתתפים וניתן לתת לכך עוד המון דוגמאות מעולם הספורט. גם בארגון עצמו יש שחקנים שונים על המגרש ועל מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר אנו צריכים להשביח את עבודת הצוות, לחזק את הקשר בין האנשים, שיכירו, שיתחברו, שיגלו רגישות ואכפתיות אחד לשני ובעיקר שילמדו לעבוד כקבוצה מנצחת. איכשהו, מבלי שיתכוונו לכך במקום העבודה / בצוות, לעיתים קורה בדיוק ההיפך, אנשים מנסים להכשיל זה את זה מתוך רגשות שליליים (כעס, קנאה, חשדנות ועוד…) ובמקום שכולם יתנו כתף ויפגינו סולידריות, נוצרים להם מוקדי כוח שונים שפועלים בכיוונים מנוגדים ובהכרח מכשילים את הארגון בדרך להשגת היעדים.

אנו בפלונטר מציעים תכנית אשר תכליתה לקדם בראש ובראשונה את שיתופי הפעולה בין אנשי הצוות קודם כל בחיזוק הקשר הבין אישי, בהכרת האחר מחוץ לשגרת העבודה והשיח המקצועי. בהמשך ניגע גם בתפקידים וממשקים בין בעלי תפקידים, בעבודה קבוצתית וחתירה להצלחה במשימות משותפות עם יעדים ברורים ומטרות מוגדרות. דרכי הפעולה הן משחקים קבוצתיים ותהליך עיבוד המשליך לחיי היום יום של הארגון. הכרות עם מאפייני העבודה של הצוות, זיהוי החוקות והגורמים המעכבים. הטמעת תקשורת מקדמת בין האנשים וחיבור ליעדים מוגדרים ברי השגה.

פיתוח מיזמים חדשים והטמעת תכניות ושינויים בתוך הארגון

ידוע כי לצד שאר האתגרים הניהוליים השונים, ארגון חפץ חיים חייב להשקיע כל העת בפיתוח מיזמים ותוכניות חדשות וכן להניע ולהטמיע בצורה מיטבית שינויים כאלו ואחרים אשר הארגון נדרש להם מעת לעת. כאשר ניגשים לקידום מיזם חדש בארגון חשוב להניע את אותו מיזם במסלול הארוך והבטוח בו אנו מציגים את המיזם בין חברי הצוות ובעלי התפקידים השונים. כאשר אנו משתפים את שאר אנשי הצוות אנו מרוויחים כמה דברים מרכזיים:

 • נותנים לאנשים הזדמנות להגיב ולתרום לחיזוק הרעיון וביסוסו, איש איש מנקודת המבט שלו, ניסיונו והידע המקצועי שהוא מחזיק בו.
 • אנו מקבלים תמונה רחבה וברורה יותר לגבי הרעיון המוצע מכמה נקודות מבט ולא רק מזה ש”מאוהב ברעיון של עצמו…”
 • מעצם הפעולה של שיתוף הצוות והתייעצות, מהנכונות להקשיב לרעיונות השונים אנו זוכים להתגייסות של אנשי הצוות, מחברים אותם ונותנים להם תחושה חיובית שהם שותפים לתהליך ולא נכפה עליהם מהלך של שינוי.

לאור האמור ועל מנת לקדם מיזמים חדשניים ושינויים בארגון אנו מציעים תכנית אשר מבוססת על סדנת לגו. סדנת לגו – L.S.P Lego Serious Play הינה מתודה מבית היוצר של חברת לגו. אנו בצוות פלונטר, עברנו הכשרה והסמכה להנחיית סדנאות אלו בארץ. התכלית של המתודה הינה קידום מיזמים חדשים בארגונים באמצעות בניית מודלים מלגו. בפרקטיקה כל אחד מהמשתתפים בונה מודל מלגו אשר קשור לאותו נושא שמאתגר את החברה ובהמשך המשתתפים מציגים את המודלים, מסבירים את עצמם, את נקודת המבט שלהם והתובנות שלהם לגבי אותו רעיון / מיזם שעומד על הפרק. זה מאפשר להנהלה לקבל זווית רחבה יותר והבנה מעמיקה יותר של הסיכונים וההזדמנויות בתחילת הדרך מחד ומאידך גיסא מאפשר לכל פרט בצוות להרגיש שותף לתהליך ולבוא לידי ביטוי. בליבת התהליך בונים מודל קבוצתי משותף, אשר מורכב על בסיס המודלים האישיים. בשלב זה המשתתפים צריכים לבנות תוך כמה אילוצים והסכמות שיגיעו אליהם כחלק מתהליך העבודה הקבוצתית.

עידוד חשיבה יצירתית בארגון

כל ארגון מורכב מאוסף של אנשים בעלי תכונות וכישורים שונים, כל אחד מהווה משאב, של ידע ומקצוענות בתחומים שונים וכאשר ניגשים לאתגר או מיזם חדש בארגון, חשוב שנשים לנגד עיננו את הכוח הטמון באותו סל משאבים. על מנת למקד ולכוון את כל היכולות, הכישורים והידע המקצועי שנמצא בין העובדים יש צורך בנקיטת עמדה ברורה. בהעברת מסר שאנו פתוחים ומעוניינים להקשיב, ללמוד ולהתפתח כקבוצה שעובדת יחד.

אנו מציעים תכנית שמאפשרת לארגון התבוננות על התנהלותו תוך למידה של הנראטיב והאופן שבו ניגשים באותו ארגון לקידום מיזמים חדשים. אנו מקדמים את עבודת הצוות דרך תרגילים שונים אשר מבוססים על משחקים קבוצתיים אסטרטגיים, עיבוד והטמעת גישה ניהולית אשר מקדמת  ומעודדת אנשים לבוא לידי ביטוי ולהציע רעיונות שונים לפיתוח והתייעלות.