הסיפור של פלונטר...

הגעת הנה ככל הנראה מתוך חיבה למשחקי חשיבה או משחקים באופן כללי. זה קרה גם לי.

שלום, אני שלמה שרף, נשוי ואב ל-4, מייסד החברה, עובד סוציאלי במקצועי, תואר שני בגרנטולוגיה מאוניברסיטת חיפה. עד פלונטר החיים התעסוקתיים שלי היו שונים לגמרי…. שכיר בשירות הציבורי, עובד סוציאלי, עם תקרת שכר וחובות עד התקרה….

איפה שהוא בדרך פגשתי חבר שרכש חברה שמייבאת משחקי חשיבה לארץ. הוא הראה לי כמה משחקי חשיבה מעץ שאותם הוא מייבא ונדלקתי מיד. משחקים אני אוהב.

קניתי בלי קשר לתקרה מהפסקה הקודמת… קניתי ולא ידעתי מה אעשה בזה. באותה עת עסקתי להשלמת הכנסה בהנחיית קבוצות שונות כפרילנסר, אתם יודעים, התקרה…

החלטתי שאני אשלב את משחקי החשיבה באחד המפגשים, בו עסקנו ביצירתיות בפתרון בעיות. 

אילו היו קבוצות שונות של אנשים ברחבי הארץ אשר מסיבות שונות נמצאים לאורך זמן מחוץ למעגל העבודה. פרוייקט שמומן ע"י המדינה. בקיצור, שילבתי את המשחקים על מנת לעורר דיון סביב ההתמודדות עם קושי והדרכים לגשת לפתרון בעיה (בחיים…)

במפגשים אלו, הופתעתי מהעצמה אשר טמונה במשחקים. המרחב הרגשי שהמשחקים מספקים מתסכול וכעס ועד שמחה, חווית הצלחה ואושר גדול.

זהו, הבנתי שיש כאן משהו ומשם זה הלך והתפתח. כתבתי תכניות לסדנאות של משחקים עבור חברות עסקיות וצוותים, רכשתי משחקים מכסף שלא היה… התחלתי להתנסות, להפעיל אנשים, להביט בעיניהם ולהרגיש אותם. ראיתי איזה צימאון לקשר, למפגש הבין אישי ועד כמה עמוק הצורך בלהרפות קצת משגרת העבודה ועומס חיי היום יום. הוספתי תבלינים שונים, עם טעמים חזקים של קירבה וחברות, מקום לביטוי עצמי שאינו תלוי בהיררכיה הניהולית, בתפקידים פורמליים ובתפקוד השוטף במקום העבודה. הוספתי לתבשיל גם עוצמות של אתגר ותחרות ומרכיבים נוספים. וכך לאט לאט, נסללה הדרך, נבנה מוצר מנצח ואני, אני מצאתי לי ייעוד. פשוט להיות כאן כשצריך, בשבילכם, לשמח ולקרב בין אנשים דרך משחקים.

כך נולד לו פלונטר, הילד החמישי…את העבודה הסוציאלית בשירות הציבורי החלפתי בסטטוס של עצמאי ובמעלה ההר היו פעמים בהם התגעגעתי לתקרת השכר בשירות הציבורי… 

עופר שרוןמאז עברו כמה שנים, העסק גדל, דרכים נוספות נסללו לקהל יעד חדש, הוספתי תכנים וב- 2012 "בא לשכונה בחור חדש…" הצטרף אלי לפלונטר עופר שרון כשותף. עופר איש חינוך מעמק הירדן, חזר אחרי שהות ממושכת בהודו, כשמונה שנים בהן הקים וניהל בהודו ספרייה לתרמילאים, עסק בחילוץ תרמילאים ישראלים נפגעי סמים וחי את החיים. 

פלונטר שינתה ב-2015 סטטוס ועברה להיות חברה בע"מ – פלונטר משחקי חשיבה בע"מ.

החברה צמחה וצומחת. ומדי יום נרקמים להם עוד קשרים אשר מפגישים אותנו עם עוד אנשים, צעירים או מבוגרים, תלמידי כיתות א בבית ספר בדרום הארץ או עובדי חברת היי-טק במרכז, גמלאים במרכז יום לקשיש ומשפחות באירועים קהילתיים. את כולכם אנו פוגשים, לעתים שנה אחרי שנה ודבר אחד לא מפסיק לחמם את ליבי בכל מפגש וסדנה. החיוך והאושר הגדול של אנשים אשר נפרדו לרגע מהמסכים ונפגשו אחד עם השני פנים אל פנים. חברים אני מביט בכם ככה כבר שנים, רואה אתכם סקרנים, דרוכים, קצת מתוסכלים, אבל אז הכל משתחרר, אנחנו מניחים לצרות היום יום והעומסים האישיים ופשוט נכנסים למשחק, עם כל הלב. זה כיף גדול לראות אתכם כך, נרגשים, מאושרים, חברים, מתגלגלים מצחוק ועושים קטעים, עם חברכם לעבודה שהרבה פעמים היחסים איתם טעונים או פשוט מאד ענייניים. מכירים את זה שאתם מכינים משהו טעים, למשל עוגה ואתם מגישים לאדם קרוב ומביטים בפניו לראות אם טעים לו.

כך אני. כשטעים לכם אני מתמוגג מנחת. 

כיום עם גדילתה של החברה אני פחות נמצא בסדנאות והאתגר היה ונשאר להכשיר מנחי סדנאות שיידעו להנחות את הפעילויות השונות ברחבי הארץ ולהביא לאותן תוצאות מוצלחות של מפגשים משמחים ומקדמים לקשר בין אנשים.

פלונטר - פעילות מהנה לצוות המורים בחינם

מקווים לפגוש גם אותך באחת מפעילויות פלונטר

השאר פרטים ונחזור אליך

סדנה לקידום ההתנהלות במרחב התחרותי

האם אצלך בארגון פועלים במרחב תחרותי? מול מי מתחרים? האם התחרות הינה גם בין בעלי תפקידים בתוך הארגון? מה עושה לך התחרות הזו? תחרות עשויה להיות פורמאלית עם קבוצות מוגדרות וחוקי משחק ברורים וכן יכולה להיות במרחב הבין אישי, באופן לא פורמלי, ללא חוקים ופרסים…בין חברות עסקיות קיימת לרוב תחרות ויש ארגונים שחיים אותה בעצימות גבוהה ומדגישים את הנושא ואת אווירת התחרות בקרב העובדים לעומת ארגונים בהם יש מיקוד פנימי למטרות הארגון ופחות משקל לשדה התחרותי מול הגורמים בחוץ. נהוג לחשוב שהתחרות מקדמת מוטיבציה ומניעה עובדים אך לעיתים העומס ואווירת התחרות בתוך הארגון יוצרים בדיוק את ההיפך, הם גורמים לשחיקה ועומס רגשי, לפעמים משפיעה התחרות לרעה על הקשר בין האנשים בצוות ולאנשים מסויימים היא בכלל לא מתאימה ולא מקדמת אותם לשיפור בהישגים, להיפך, משתקת אותם, מלחיצה ופוגעת בתפקוד.

אנו בפלונטר אוהבים תחרויות, נומר את האמת… אנו מתמחים בהפעלות סדנאות של משחקים ומשחק במקרים רבים מתנהל במרחב תחרותי. אבל לתחרות במשחק יש מרחב ברור – מי נגד מי, חוקי משחק מוגדרים, התחלה אמצע וסוף, איך מנצחים ואיך מפסידים ובעיקר אנו יודעים מראש שזה רק משחק. במרחב העסקי הדברים מתנהלים קצת אחרת ו”המשחק” הופך להיות יותר קשוח. אנו נברר עם המשתתפים מה קורה אצלם בארגון מבחינה זו. איך הם חשים את התחרות. נשחק המון, משחקים תחרותיים כמובן…

נעבד את הכל ויחד עם המשתתפים נעלה את התחרות לפסים מקדמים אפקטיביים.

  1. פלונטר שטח – קצת על הקסם שבשטח פתוח… מפגש עם עמיתים לעבודה בסביבה שונה והיציאה מהמשרד לטבע – שמש, רוח, צבעים, מרחבים וניתוק מהמרחב המוכר, זה כשלעצמו, יוצר התרגשות וציפייה ומאפשר לאנשים להתאוורר פיזית ונפשית.
    אנו מוסיפים לכך פעילות איכותית עם משחקים קבוצתיים מאתגרים ומנחים מעולים. השילוב בין המרכיבים מאפשר לאנשים מפגש נעים ושובר שגרה עם חבריהם לעבודה ויחד עם זאת לגעת בתכנים הקשורים לעבודתם כצוות.
  2. פלונטר בחדר – פעילות שלווה אשר מורכבת גם ממשחק קבוצתי וגם ממשחקים אסטרטגיים מעולים לשניים. מתאים לאירוע חברה, חוג בית, אירועים פרטיים.

חיזוק שיתופי הפעולה בין דרגים שונים ובעלי תפקידים

המפתח להצלחה במרוץ שליחים הוא בהעברה מדויקת של המקל ובתיאום מרבי בין המשתתפים וניתן לתת לכך עוד המון דוגמאות מעולם הספורט. גם בארגון עצמו יש שחקנים שונים על המגרש ועל מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר אנו צריכים להשביח את עבודת הצוות, לחזק את הקשר בין האנשים, שיכירו, שיתחברו, שיגלו רגישות ואכפתיות אחד לשני ובעיקר שילמדו לעבוד כקבוצה מנצחת. איכשהו, מבלי שיתכוונו לכך במקום העבודה / בצוות, לעיתים קורה בדיוק ההיפך, אנשים מנסים להכשיל זה את זה מתוך רגשות שליליים (כעס, קנאה, חשדנות ועוד…) ובמקום שכולם יתנו כתף ויפגינו סולידריות, נוצרים להם מוקדי כוח שונים שפועלים בכיוונים מנוגדים ובהכרח מכשילים את הארגון בדרך להשגת היעדים.

אנו בפלונטר מציעים תכנית אשר תכליתה לקדם בראש ובראשונה את שיתופי הפעולה בין אנשי הצוות קודם כל בחיזוק הקשר הבין אישי, בהכרת האחר מחוץ לשגרת העבודה והשיח המקצועי. בהמשך ניגע גם בתפקידים וממשקים בין בעלי תפקידים, בעבודה קבוצתית וחתירה להצלחה במשימות משותפות עם יעדים ברורים ומטרות מוגדרות. דרכי הפעולה הן משחקים קבוצתיים ותהליך עיבוד המשליך לחיי היום יום של הארגון. הכרות עם מאפייני העבודה של הצוות, זיהוי החוקות והגורמים המעכבים. הטמעת תקשורת מקדמת בין האנשים וחיבור ליעדים מוגדרים ברי השגה.

פיתוח מיזמים חדשים והטמעת תכניות ושינויים בתוך הארגון

ידוע כי לצד שאר האתגרים הניהוליים השונים, ארגון חפץ חיים חייב להשקיע כל העת בפיתוח מיזמים ותוכניות חדשות וכן להניע ולהטמיע בצורה מיטבית שינויים כאלו ואחרים אשר הארגון נדרש להם מעת לעת. כאשר ניגשים לקידום מיזם חדש בארגון חשוב להניע את אותו מיזם במסלול הארוך והבטוח בו אנו מציגים את המיזם בין חברי הצוות ובעלי התפקידים השונים. כאשר אנו משתפים את שאר אנשי הצוות אנו מרוויחים כמה דברים מרכזיים:

  • נותנים לאנשים הזדמנות להגיב ולתרום לחיזוק הרעיון וביסוסו, איש איש מנקודת המבט שלו, ניסיונו והידע המקצועי שהוא מחזיק בו.
  • אנו מקבלים תמונה רחבה וברורה יותר לגבי הרעיון המוצע מכמה נקודות מבט ולא רק מזה ש”מאוהב ברעיון של עצמו…”
  • מעצם הפעולה של שיתוף הצוות והתייעצות, מהנכונות להקשיב לרעיונות השונים אנו זוכים להתגייסות של אנשי הצוות, מחברים אותם ונותנים להם תחושה חיובית שהם שותפים לתהליך ולא נכפה עליהם מהלך של שינוי.

לאור האמור ועל מנת לקדם מיזמים חדשניים ושינויים בארגון אנו מציעים תכנית אשר מבוססת על סדנת לגו. סדנת לגו – L.S.P Lego Serious Play הינה מתודה מבית היוצר של חברת לגו. אנו בצוות פלונטר, עברנו הכשרה והסמכה להנחיית סדנאות אלו בארץ. התכלית של המתודה הינה קידום מיזמים חדשים בארגונים באמצעות בניית מודלים מלגו. בפרקטיקה כל אחד מהמשתתפים בונה מודל מלגו אשר קשור לאותו נושא שמאתגר את החברה ובהמשך המשתתפים מציגים את המודלים, מסבירים את עצמם, את נקודת המבט שלהם והתובנות שלהם לגבי אותו רעיון / מיזם שעומד על הפרק. זה מאפשר להנהלה לקבל זווית רחבה יותר והבנה מעמיקה יותר של הסיכונים וההזדמנויות בתחילת הדרך מחד ומאידך גיסא מאפשר לכל פרט בצוות להרגיש שותף לתהליך ולבוא לידי ביטוי. בליבת התהליך בונים מודל קבוצתי משותף, אשר מורכב על בסיס המודלים האישיים. בשלב זה המשתתפים צריכים לבנות תוך כמה אילוצים והסכמות שיגיעו אליהם כחלק מתהליך העבודה הקבוצתית.

עידוד חשיבה יצירתית בארגון

כל ארגון מורכב מאוסף של אנשים בעלי תכונות וכישורים שונים, כל אחד מהווה משאב, של ידע ומקצוענות בתחומים שונים וכאשר ניגשים לאתגר או מיזם חדש בארגון, חשוב שנשים לנגד עיננו את הכוח הטמון באותו סל משאבים. על מנת למקד ולכוון את כל היכולות, הכישורים והידע המקצועי שנמצא בין העובדים יש צורך בנקיטת עמדה ברורה. בהעברת מסר שאנו פתוחים ומעוניינים להקשיב, ללמוד ולהתפתח כקבוצה שעובדת יחד.

אנו מציעים תכנית שמאפשרת לארגון התבוננות על התנהלותו תוך למידה של הנראטיב והאופן שבו ניגשים באותו ארגון לקידום מיזמים חדשים. אנו מקדמים את עבודת הצוות דרך תרגילים שונים אשר מבוססים על משחקים קבוצתיים אסטרטגיים, עיבוד והטמעת גישה ניהולית אשר מקדמת  ומעודדת אנשים לבוא לידי ביטוי ולהציע רעיונות שונים לפיתוח והתייעלות.